Dori Administrator
Dołączył: 05 Paź 2005 Posty: 69 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Skierniewice
|
Wysłany: Nie 21:08, 09 Paź 2005 Temat postu: ABC nowozatrudnionego |
|
|
Pamiętaj: ustnie zawarta umowa o prace wymaga pisemnego potwierdzenia najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Pracodawca ma do wyboru umowę na czas nie określony, określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Poza tym istnieje jeszcze możliwość zatrudnienia na umowę o dzieło, na zlecenie i na zasadach umowy agencyjnej. Jednak w trzech ostatnich umowach, pracodawca nie ma względem Ciebie wielu obowiązków. Dlatego skupmy się na umowie na czas nieokreślony, określony i na okres wykonywania konkretnej pracy. Przed podpisaniem każdej z nich, pracodawca może zaproponować Ci podpisanie tzw. umowy na okres próbny. Nie może ona jednak przekraczać 3 miesięcy.
Pamiętaj, że nie powinieneś być dopuszczony do stanowiska swojej pracy, bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego, w którym wyraźnie zaznacza się, że nie ma obiektywnych przeciwwskazań, byś podjął pracę na danym stanowisku. I tu uwaga! Kodeks Pracy wyraźnie mówi, że koszty badań lekarskich ponosi pracodawca.
Istotne jest też szkolenie BHP, które powinieneś przejść po podpisaniu umowy. To również leży w gestii pracodawcy.
Jeżeli byłeś zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy, a następnie znalazłeś sobie pracę, to pamiętaj, że (zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), jesteś obowiązany w ciągu 7 dni zawiadomić swój powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności oraz o zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, to tym samym dopuścisz się naruszenia przepisu art. 119 ust. 2 wspomnianej ustawy, zaś kontrola legalności zatrudnienia skieruje do sądu rejonowego wniosek o ukaranie Cię grzywną nie niższą niż 500 zł.
A teraz bardzo ważna uwaga!!! Po rozpoczęciu pracy masz 7 dni, na to, by wybrać sobie otwarty fundusz emerytalny i podpisać z nim umowę. (Zakładamy oczywiście, że wcześniej jeszcze tego nie zrobiłeś). Jeżeli umknie Ci ta czynność, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych wezwie Cię do zawarcia umowy z którymś z funduszy. Jeżeli nie zareagujesz na sugestie ZUS-u, zostaniesz przydzielony do funduszu wyznaczonego przez ZUS w drodze losowania. Wtedy tracisz możliwość dowolnego wyboru swojego przyszłego reprezentanta zabezpieczenia emerytalnego.
Teraz NIP
Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) musisz mieć. To nie podlega dyskusji. Numer ten jest wydawany przez urząd skarbowy, właściwy ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. Pracodawca powinien dostarczyć Ci w ciągu 7 dni od dnia potrącenia pierwszej zaliczki na podatek dochodowy, formularz zgłoszenia identyfikacyjnego tzw. NIP 3.
Teraz Ty masz 14 dni na wypełnienie formularza, zwrócenie go do pracodawcy, który w terminie 14 dni powinien zgłosić wypełniony wniosek do urzędu skarbowego.
Być może lista obowiązków przytłacza Cię a może nawet przeraża. Ale pamiętaj. Jesteś w tej szczęśliwej sytuacji, że to pracodawca przypomina Ci o tym co powinieneś zrobić i jakie dokumenty mu dostarczyć. Chociaż na pewno warto znać wszystkie swe obowiązki już wcześniej. Czasem zdarza się, że pracodawca nie poinformuje Cię o tych sprawach. Pamiętaj jednak, że nie musi wynikać to z jego złej woli. On sam, związku z zatrudnieniem Cię, ma wiele więcej obowiązków nałożonych na niego przez kodeks pracy.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy |
|